Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach zajęła się organizowaniem Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej. Chcemy ocalić, pielęgnować i upowszechniać dokumenty historii i tradycji lokalnej. Głównym celem i sensem istnienia „Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej” jest nie tylko zabezpieczanie lokalnych zasobów historycznych, ale także przywracanie dziedzictwa jego prawowitym właścicielom (fizycznych materiałów oraz wiedzy i pamięci) oraz włączanie dziedzictwa lokalnego w dziedzictwo narodowe i europejskie, m.in. przez tworzenie strony “Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej” przy bibliotece.Każdy może pomóc nam ocalać historię, dbać o nią. Zapraszamy do współpracy!
Jak można się włączyć do projektu?
– Można podzielić się posiadanymi pamiątkami rodzinnymi (gł. zdjęciami i dokumentami), przynosząc je do biblioteki (wypożyczając), gdzie zostaną zeskanowane i opisane. Na publikację w Internecie musi zostać udzielona zgoda w postaci „protokołu przekazania”. Oryginały można zachować.
– Można zostać nagranym. Nagrywane wywiady to tzw. wywiady narracyjno-biograficzne, czyli obejmujące całe życie, czasem wielogodzinne. Opublikowane zostaną tylko fragmenty, oczywiście także za zgodą osoby nagrywanej.
– Można na zasadach wolontariatu pomagać przy zbieraniu, opracowywaniu i upowszechnianiu zbiorów na stronie lokalnego CATL.
– Można uzupełniać informacje w opisach materiałów w Internecie. Do tego wystarczy tylko Internet i posiadana wiedza.
Materiały (fotografie, dokumenty) będą umieszczone w taki sposób w Internecie, że nie będzie ryzyka żeby ktoś wykorzystał bezprawnie prezentowane materiały. Oryginały (w większej rozdzielczości) będą udostępniane chętnym w bibliotece.
Zachęcamy do przynoszenia do biblioteki dokumentów i zdjęć. Dziękujemy za zaangażowanie w , projekt pana Adama i Bożeny Rutów, którzy przekazali nam zbiory które uzyskali od mieszkańców przy okazji publikacji albumu. Za cenne uwagi dziękujemy także panu Pawłowi Figlewiczowi. Przekazywane materiały będą publikowane na stronie www.dobczyce.archiwa.org – na tej stronie jest umieszczony specjalny formularz, którym można przesłać swoje uwagi co do prezentowanych treści. Serdecznie zapraszamy do projektu, który na stałe ocali naszą historię i pozwoli ją odkrywać innym. Szczegółowe informacje można uzyskać w bibliotece, z jej ramienia projektem kieruje Edyta Sewiłło.
Projekt realizuje Ośrodek KARTA w ramach Programu Rozwoju Bibliotek (prowadzonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego).