Deklaracja dostępności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefy Bergelówny w Dobczycach
Wstęp deklaracji
Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefy Bergelówny Dobczycach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony podmiotowej biblioteka.dobczyce.pl
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
Strona podmiotowa biblioteka.dobczyce.pl posiada następujące udogodnienia:
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Paweł Piwowarczyk — mail mbp@dobczyce.pl lub telefonicznie 577-008-321.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego podmiotu:
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefy Bergelówny ma swoją siedzibę w budynku Regionalnego Centrum Oświatowo – Sportowego im. Burmistrza Marcina Pawlaka. Przed wejściem głównym do biblioteki wyznaczone zostało miejsce parkingowe dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wejście do biblioteki dostosowane jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy głównym wejściu do budynku znajduje się pochylnia, drzwi o szerokości 200 cm w świetle. Do budynku biblioteki można wejść także drugim wejściem, do którego prowadzi chodnik połączony z dużym parkingiem znajdującym się przy ulicy Szkolnej. Użytkownicy obsługiwani są w bibliotece znajdującej się na pierwszym piętrze po lewej stronie od wejścia głównego. O lokalizacji biblioteki informuje duży baner powieszony na schodach widoczny tuż po wejściu do budynku. Do wnętrza biblioteki można dostać się schodami lub jedną z dwóch wind.
Po terenie budynku w którym mieści się biblioteka, jak i w samej bibliotece można swobodnie poruszać się na wózkach, posadzka jest antypoślizgowa. W bibliotece, jak i samym budynku brakuje informacji w alfabecie Braille’a oraz pętli indukcyjnej.
Klatki schodowe są przestronne, z poręczami po obu stronach schodów. Przestrzeń na korytarzach parteru i pierwszego piętra pozwala na swobodną komunikację osób na wózkach. Na każdym poziomie budynku, również na tym zajmowanym przez bibliotekę znajduje się jedna toaleta dostosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Oświetlenie w całym budynku nie powoduje olśnienia oraz zbyt kontrastowych cieni.
Filia biblioteki w miejscowości Stadniki mieści się na piętrze, ale posiada windę. Przy drzwiach zamontowany jest domofon i kontakt telefoniczny.
Na żadnym poziomie nie ma tablic informacyjnych w kontrastowych kolorach ze strzałkami kierunkowymi (z wyjątkiem oznaczenia dróg ewakuacyjnych). Nie ma informacji w alfabecie Braille’a lub tyflografice.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Zarówno na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach oraz w naszej filii w Stadnikach jak i na stornie www nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.
Na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach oraz w naszej filii w Stadnikach nie ma pętli indukcyjnych.