W dniach 25.10.2022 – 12.11.2022 w naszej bibliotece będzie można podziwiać nową wystawę „Pomaganie to historia, która trwa – ratownictwo paramedyczne w powiecie myślenickim”.
…………………….
Fundacja Dobczyckie Centrum Wsparcia im. Michała Nowaka, której założycielami oraz wolontariuszami są także przedstawiciele Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna, otrzymała grant z Fundacji ARTS w ramach inicjatywy „Działaj Lokalnie”, na przygotowanie wernisażu i wystawy.
W ramach wystawy jest możliwość zorganizowania prelekcji dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych po wcześniejszym umówieniu terminu.
„Pomaganie to historia, która trwa…”
Na terenie powiatu myślenickiego działa wiele organizacji paramedycznych. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna, które zostało utworzone w Myślenicach w 1995 roku z inicjatywy Bartłomieja Liszkiewicza oraz Krzysztofa Kania pod nazwą Fundacja Św. Jana Jerozolimskiego. W późniejszych latach organizacja zmieniała swoją nazwę na Maltańska Służba Medyczna – Pomoc Maltańska aż do obecnie funkcjonującej Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna. W między czasie nastąpił też podział i na terenie powiatu myślenickiego w Głogoczowie działa również Fundacja Maltańska Służba Medyczna Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich.
Celem organizacji jest pomoc drugiemu człowiekowi wzorując się na ideałach 900-letniej tradycji Zakonu Maltańskiego w myśl jego hasła „Tuitio fidei et obsequium pauperum” (Obrona wiary i pomoc potrzebującym). Taki cel postawili sobie pierwsi rycerze – Zakonnicy Maltańscy, którzy dali początek Zakonowi Maltańskiemu. W obecnym czasie wolontariusze Malty Służby Medycznej nie walczą mieczem w obronie wiary, ale oferują swój wolny czas tym, którzy tej pomocy potrzebują.
Przez ostatnich 27 lat działalności na terenie powiatu myślenickiego organizacja dała się poznać jako grupa zorganizowanej młodzieży poświęcającej swój wolny czas na rzecz drugiego człowieka, nie otrzymując za to wynagrodzenia. Malta Służba Medyczna jest znana mieszkańcom Myślenic, Dobczyc i całego powiatu myślenickiego z wielu zabezpieczeń medycznych i przedmedycznych imprez kulturowych, religijnych czy sportowych, a także organizowanych pokazów, szkoleń i kursów pierwszej pomocy oraz akcji charytatywnych. Organizacja prowadzi także działalność wychowawczą poprzez prowadzenie Korpusu Kadetów, tj. dzieci w wieku 12 do 16 lat.
W samym 2022 roku organizacja zabezpieczyła ponad 100 imprez i uroczystości, przygotowała i poprowadziła 8 szkoleń i pokazów, wzięła udział w 5 akcjach socjalnych i zawodach ratowniczych. Zrzesza ponad 150 Maltańczyków – od kadetów, przez ratowników pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy, po pielęgniarki i ratowników medycznych, w tym instruktorów pierwszej pomocy i instruktorów ratownictwa pola walki. Jej podwoje otwarte są dla wszystkich, którzy chcą jako wolontariusze nieść pomoc i podnosić swoje umiejętności z zakresu podstaw ratownictwa.
(Źródło: Fundacja Dobczyckie Centrum Wsparcia im. Michała Nowaka)