Z książką na stadionie

21.10.2023 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Piłkarze uroczyście wnoszący książki na boisko przed meczem?

Promocja czytelnictwa wobec kilkunastu tysięcy widzów na stadionowym telebimie?

Spiker, który oprócz “golllll” żywiołowo zachęca do czytania?

Wielka zbiórka książek dla dzieci ze szpitala?

Książka i szalik na trybunach?

Tak!

Dobczycka biblioteka promowała czytelnictwo na szeroką skalę! Wolontariusze dwukrotnie odwiedzili stadion, gdzie pokazali, że „piłka” i „książka” to dobre połączenie, a stadion jest świetnym miejscem na dowartościowanie czytelniczych pasji i pobudzanie do nich.

Akcja „Z książką na stadionie” jest wyjściem z promocją czytelnictwa poza obszar biblioteki, a nawet gminy. Z inicjatywy dyrektora biblioteki Pawła Piwowarczyka dobczycka książnica realizuje projekt, będący połączeniem elementów kultury i sportu. Podczas spotkań na stadionie Wisły Kraków (7 i 20 października) wspólnie z wolontariuszami z Klubu Kulturalnego Kibica przeprowadzone zostały animacje. W ramach wydarzenie odbyła się także wielka zbiórka książek dla dzieci ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dwukrotnie na stadionie odbył się pokaz trików piłkarskich (Paweł Skóra oraz Robert Guzik, czyli Mistrz i Wicemistrz świata w tej dyscyplinie). Biblioteka przygotowała także animacje i quizy m. in. “Piłkarskie statki”, czyli zgadnij gdzie ukryliśmy piłkę, zabawa pt „Jaki to klub? – zgadnij, który klub ma takie logo” oraz „Zgadnij flagę”. Uczestnicy meczu otrzymywali piłkarsko-czytelnicze zakładki. Co ciekawe podczas dwóch spotkań I ligi odbyła się także eskorta piłkarzy z książkami – piłkarze wyszli na boisko z książkami, a na środku boiska przekazali je dzieciom. Pamiątką z wydarzenia były zdjęcia z fotobudki i fotolustra.

Ogromne podziękowania dla Wisła Kraków i Socios Wisła Kraków za możliwość przeprowadzenia akcji i współpracę. Wydawnictwom – Wydawnictwo SQN i Wydawnictwo Znak dziękujemy za przekazanie kilkudziesięciu pięknych książek na rzecz literackiej eskorty.

Projekt logo i opracowania graficzne materiałów do projektu: Johana Dudzik, Małgorzata Molendys. Dziękujemy!

Cieszy, że akcje które od lat podejmujemy (Ekstraklasa czyta, Klub Kulturalnego Kibica, Z książka na stadionie czy też pojedynek: Piłkarze kontra pisarze, znalazły również uznanie w skali kraju, a Narodowe Centrum Kultury NPRCz 2.0 rozpoczęło kilka dni temu wspaniałą inicjatywę “Czytaj i wejdź do gry!” z udziałem popularnych sportowców. Oznacza to, że sportowo-kulturalne projekty są bardzo potrzebne.

Szczegóły projektu można znaleźć na stronie tutaj. Projekt ” Stadion oszalał! Z książką na stadionie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.