Narodowe Czytanie – Ballady i Romanse

12.08.2022 Zobacz wszystkie z kategorii

DATA I GODZINA
niedziela, 4 września 2022
godz. 16:00
LOKALIZACJA
Szkoła Podstawowa nr 1 w Dobczycach, ul. Parkowa

Wspólnie ze Stowarzyszeniem KAT Dobczyce oraz Stowarzyszeniem Sympatyków i Absolwentów Zespołu Szkół w Dobczycach zapraszamy na kolejną edycję Narodowego Czytania.

Tym razem spotkamy się w Szkole Podstawowej nr 1 w Dobczycach 3 września o godz. 17. Zapraszamy!

Szczegóły: https://biblioteka.dobczyce.pl/narodowe-czytanie-2022

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

 

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

zaproponuj
książkę

    Skip to content