KOBIETA NA WOJNIE

08.04.2024 Zobacz wszystkie z kategorii

DATA I GODZINA
piątek, 12 kwietnia 2024
godz. 18:00
LOKALIZACJA
Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach

Razem z IDIA Towarzystwo Fotograficzne zapraszamy na WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII.

Temat: KOBIETA NA WOJNIE
Autor: Oksana Chorna
Kurator: Aleksandra Zapolska

Data: 12 kwietnia 2024 r. godz. 18:00

Fotografie pokazują ukraińskie kobiety – żołnierki, które walczyły pod Awdijewką – miejscu najbardziej intensywnych działań wojennych.

Pani Oksana Chorna (Czorna) pochodzi z Dniepru (Ukraina). Jest doktorem nauk ekonomicznych, profesorem.
W okresie od lipca 2015 r. do listopada 2016 r. brała udział w operacji antyterrorystycznej w ramach 28. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej jako kierowca-ratownik karetki pogotowia.
Wraz z początkiem wojny wróciła do Ukrainy z Omanu, gdzie pracowała jako profesor ekonomii na Uniwersytecie MCBS i w marcu 2022 r. zgłosiła się na ochotnika do 57. samodzielnej brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy jako sanitariusz bojowy. Brała udział w bitwach pod Łysychańskiem, operacji ofensywnej na Chersońszczyźnie i obronie Bachmutu.
Aktualnie jest młodszym porucznikiem, fotografem, rzecznikiem prasowym 53. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej Zbrojnych Sił Ukrainy im. Księcia Wołodymyra Monomacha.
W styczniu 2023 roku objęła stanowisko rzecznika prasowego 53. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej ZSU dokumentując i filmując działania bojowe oddziałów brygady na kierunku Awdijiwki.

Partnerzy i przyjaciele spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna w DobczycachKAT DobczyceGmina i Miasto Dobczyce

zaproponuj
książkę

    Skip to content