CHASYDZI -wernisaż wystawy Asi Sidorowicz

28.04.2022 Zobacz wszystkie z kategorii

Napis: Chasydzi wernisaż wystawy Asi Sidorowicz kurator: Jurek Fedirko, na zdjęciu ciemny rysunek postaci mężczyzny i plamy
DATA I GODZINA
poniedziałek, 9 maja 2022
LOKALIZACJA
Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach

WERNISAŻ WYSTAWY: CHASYDZI – fotografie + 3 filmy video: Lelow, Leżajsk, Purim w Jerozolimie.
AUTORKA: Asi Sidorowicz Photography
DATA: 9 maja o godz. 18:00
MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach
KURATOR: Jurek Fedirko
Plakat autorstwa Kingi Piwowarczyk.
Poznajmy bliżej Panią Asię Sidorowicz.
Joanna Sidorowicz z urodzenia Wrocławianka. Mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje się około 19 lat. Jest to fotografia starej i nowej architektury – podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur (wschodnia Polska), krajobrazy w geometrycznej formie, portrety oraz fotografia otworkowa.
Sporo wystaw, bo ponad 130, w tym ponad 80 indywidualnych. Większość to wystawy o chasydach. Na obecną chwilę 29. Tematem tym interesuje się od 14tu lat. Bywa na jorcajtach cadyków w Lelowie, Leżajsku, Radomsku, Częstochowie, Piotrkowie Trybunalskim.
Autorce udało się również odwiedzić ortodoksyjną dzielnicę Jerozolimy, Mea Shearim, gdzie udokumentowała życie dzielnicy podczas świąt Sukkot oraz Purim. W planach wyjazdy na tereny Galicji, gdzie jest wiele miejsc związanych z życiem chasydów oraz kolejne wizyty w Izraelu w miejscach, gdzie żyją różne odłamy ortodoksyjnych Żydów.
Natomiast najłatwiejszym tematem dla niej, jak mówi, są odrapane podwórka, klatki schodowe, gdzie wyłapuje kolor, fakturę, które często okazują się miejscami, gdzie były getta…. Temat cmentarzy, wielokulturowości też nie jest jej obcy. Czas pokaże co jeszcze uwieczni swoim okiem i aparatem fotograficznym.