Ferie za nami!

08.02.2017 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Co to był za tydzień! Rozpoczęliśmy kolorowe ferie z biblioteką. W poniedziałek ruszyliśmy z zajęciami pt. „Aplikacje w akcji!”, w których poznawaliśmy wartościowe programy i gry dla najmłodszych.Tego dnia spotkaliśmy się w kameralnym gronie w „Strefie Dobrych Gier”. Największym powodzeniem podczas zajęć cieszyła się aplikacja „Pstryk Komiks”, w której dzieci mogły wykazać się kreatywnością tworząc zdjęcia – komiksy.

W środę na dzieci czekała „Ptasia przygoda” – zajęcia poprowadzone przez Panią Edytę. Podczas spotkania, uczestnicy mieli okazję z bliska przyjrzeć się ptakom i ich zwyczajom. Nie zabrakło zagadek i rebusów na „ptasie” tematy. Czytaliśmy także książkę Kamila Polaka pt. “Kurka podróżniczka”. Bohaterka opowiadania marzyła o tym, że – tak jak inne ptaki – będzie podróżować i poznawać świat. W swych marzeniach zabrała uczestników spotkania w niezwykłą podróż po wszystkich kontynentach gdzie poznała wiele ciekawych zwierząt. Wszystkie te miejsca, o których opowiadała mała kurka, dzieci odnajdywały i zaznaczały na mapie odpowiednimi ilustracjami. Zajęcia zakończyły samodzielną pracą dzieci – każdy mógł wykonać balonowego ptaka by zabrać go ze sobą do domu i pokazać mu swój mały dziecięcy świat.W piątek odbyły się „Śmieciowe Mądrości” – edukacyjne warsztaty dla dzieci na temat segregowania odpadów, przygotowane przez panią Dorotę. Dzieci dowiedziały się o różnych rodzajach odpadów, gromadzonych przez nas w domach, a także, między innymi o recyklingu, odpadach biodegradowalnych, niebezpiecznych, wielkogabarytowych, o elektrośmieciach, kompostowaniu oraz innych tematach związanych z ochroną środowiska. Nie zabrakło również ćwiczeń praktycznych. Każdy wrzucał wcześniej przygotowane śmieci (wyselekcjonowane, czyste i suche) do odpowiednich pojemników. Na koniec każdy miał możliwość wykazania się swoją pomysłowością w budowaniu zabawek z wykorzystywanych wcześniej materiałów. I tak powstały: „Śmieciorodek”, „Lalka –kukiełka”, „Brzucho-głów”, Ufo-stacja”, „Palma”, „Papuga”, „Wiewiórka” i kilka innych ciekawych zabawek.Poza zajęciami przygotowanymi przez naszą biblioteczną kadrę, na czas ferii udostępniliśmy Strefę Dobrych Gier z PlayStation codziennie od godz. 11:00 do zamknięcia biblioteki, a także wydłużyliśmy czas gry na komputerach i tabletach do 1 godziny.

W kolejnym tygodniu, w środę o godz. 9:00 spotkaliśmy się na „Rozmarzonym poranku” – zajęciach sensorycznych przygotowanych przez panią Justyna Szawara. Podczas lekcji próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytania: Czy warto jest marzyć? Jakie mogą być marzenia? Czy wszystkie mogą się spełnić? Dowiedzieliśmy się między innymi, że kolorem można wyrazić nastrój. Temat zajęć zgłębialiśmy m.in. z książkami: „Praktyczny Pan” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel oraz „Nie odrobiłem lekcji, bo…” Davide’a Cali’ego i Benjamin’a Chaud’a. Wykorzystaliśmy także utwory muzyczne, przy których malowaliśmy obrazy… własnym oddechem! Stworzyliśmy również „butelkę pełną marzeń” – wykonaliśmy ją za pomocą soli i kolorowej kredy.

W czwartek rozegraliśmy w bibliotece Turniej Fify. Piłkarski pojedynek stoczyło 18 osób (wśród których walczyła ośmioletnia Ania!). Graliśmy na estadio „Biblioteka” i estadio „pod schodami” 😉 Pierwsze miejsce zajął Adam Soboń, drugie Dawid Baran, trzecie Krystian Rokosz, a czwarte Szymon Malina. Zwycięzcy otrzymali bony do kawiarni Rucola Caffe, a także zniżki na mecz z Klub Kulturalnego Kibica. Gratulujemy!

Piątek był dniem pełnym wrażeń! Tego dnia odbyły się zajęcia filmowe z grupą harcerzy. Tematem tworzonych przez dzieci zwiastunów była zimowa aura. Każda z grup losowała karteczki z przygotowanymi wcześniej przez panią Justynę hasłami, które miały pomóc w realizacji wybranego tematu. Grupy działały kreatywnie i bardzo intensywnie. I tak kolejno, podczas zajęć powstały: „Zabójcza Śnieżka i harcerze”, „Yeti vs. Bałwan” i „Szalony Yeti”. Jednak to nie wszystko!
Oprócz zajęć filmowych prowadzonych dla harcerzy, spotkaliśmy się na „Foto-Zmaganiach”. To były profesjonalne i ekscytujące warsztaty fotograficzne dla młodzieży. Zajęcia poprowadził Kamil Sorocki z firmy RePlay. Zwieńczeniem spotkania była niepowtarzalna sesja fotograficzna. Obszerna relacja z zajęć już wkrótce!

Strefa Dobrych Gier był czynna codziennie od godz. 11:00.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych kolorowych ferii za obecność.

Do zobaczenia w bibliotece!