„Odmienne stany świadomości” tematem Męskiego Czytania

11.12.2023 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Nie często mamy tak znakomitych gości w Dobczycach. 10 grudnia aula Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego im. Marcina Pawlaka wypełniła się publicznością. Ponad trzysta osób wzięło udział w spotkaniu z Przemkiem Kossakowskim, podróżnikiem, dokumentalistą, autorem programów telewizyjnych „Kossakowski. Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Wtajemniczenie”, „Down The Road”, a zrazem autorem książek „Na granicy zmysłów” i „Drobna nieuważność i inne historie”.

Spotkanie, które zawdzięczamy projektowi naszej biblioteki o tytule:  “Męskie czytanie IDOL – TRENER – PRZEWODNIK”, rozpoczęło się od wyboru tematu spotkania. Do wyboru były cztery tematy:  „Od narodzin po śmierć”, „Odmienne stany świadomości”, „Down The Road” i „Oswajanie śmierci”. Wybór padł na „Odmienne stany świadomości”, na które zagłosowała większość. Przemek opowiadał historie związane ze swoim życiem, gdy wykonywana praca dokumentalisty budowała chwile, których nigdy nie zapomni. Spotkanie z innymi kulturami, spotkanie z „obcymi” dawało mu wiele do myślenia. Wysłuchane opowieści poddają w wątpliwość, kto tak naprawdę zasługuje na określenie „obcy” i czy to właściwie cywilizacja nie sprawiła, że zaczęliśmy trochę sprzeniewierzać się naturze, a jej dary stały się dla nas nałogami, uzależnieniami, bo źle z nich skorzystaliśmy.

Ciekawe historiom towarzyszyły także zdjęcia, nie zabrakło też dużej dawki humoru. Po spotkaniu Gość poświęcił bardzo dużo czasu dla wszystkich, którzy chcieli by podpisał książkę. Dla każdego znalazł czas, by zamienić parę słów.  To był bogaty we wrażenia wieczór, który wielu z nas pokazał, że warto otwierać się na inne światy i punkty widzenia, by przekonać się, jak wiele nas łączy.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.