Na to wydarzenie czekali wszyscy pasjonaci kolei i… historii II wojny światowej. 11 listopada 2016 r. po raz pierwszy zaprezentowano publicznie makietę kolejową, nad którą od kilku miesięcy pracowała spora grupa fachowców i pasjonatów.
Makieta to sporych rozmiarów plansza (około 3×3 metry), przedstawiająca fragment terenu naszej najbliższej okolicy, z precyzyjnie wykonanymi figurkami postaci, pojazdów, budynków, elementów przyrody (wzgórza, drzewa, a nawet prawdziwe jezioro!), broni, wkomponowanych w ciekawe krajobrazy i połączonych szlakami kolejowymi.
Do najciekawszych modeli należą z pewnością:
– miniatura pociągu pancernego nr 51 (dawny „Pierwszy Marszałek”), który brał udział w bitwie pod Jordanowem w pierwszych dniach kampanii wrześniowej 1939 roku, wspierając polską 10 Brygadę Kawalerii w walce z armią niemiecką,
– modele polskich samolotów płatowych “Lublin” (zaprojektowany w 1931 roku przez Jerzego Rudlickiego) oraz PZL P.11 c (to pierwszy polski samolot, na którym odniesiono zwycięstwo nad Luftwafe, tym bardziej cenny, że cała dokumentacja konstrukcji zaginęła podczas II wojny światowej),
– model taczanki, czyli dwuosiowego pojazdu zaprzęgowego, uzbrojonego w ciężki karabin maszynowy, który mógł prowadzić ogień bezpośrednio z taczanki,
– tankietka, czyli mały, bezwieżowy czołg z dwuosobową załogą (również brał udział w bitwie pod Jordanowem).
Odrestaurowana makieta, pod kierownictwem pana Jacka Bassary i jego zespołu, to efekt realizacji projektu pt. „Konstruktorzy marzeń”, złożonego w ramach Programu Działaj Lokalnie przez grupę nieformalną, związaną z Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach i Stowarzyszeniem KAT Dobczyce.
Projekt dofinansowano ze środków Programu “Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Przyjemności ARTS”. W ramach projektu, od wakacji odbywały się warsztaty modelarskie oraz warsztaty odlewów z żywicy.
Ofiarodawcą makiety jest pan Edward Ścibor. Pomysł odnowienia makiety narodził się już w 2014 r. podczas projektu realizowanego przez bibliotekę pt. „Od radia do ipoda” – seniorzy i młodzież konstruowali własne radioodbiorniki. Wtedy po raz pierwszy pan Edward Ścibor zaproponował przekazanie makiety, na co entuzjastycznie zareagował Pan Paweł Piwowarczyk, dyrektor dobczyckiej biblioteki publicznej, co dało początek działaniom. Szybko przyłączyli się uczniowie z Zespół Szkół Dobczyce, zwłaszcza z Technik Mechatronik ZS Dobczyce, na czele z Panem Maciejem Machnickim oraz grupa dorosłych i młodzieży.
W odnawianie makiety zaangażowali się: Kamil Suchta, Anna Suchta, Marta Suchta, Jan Suchta, Marta Jarząbczyk, Marek Jarząbczyk, Jakub Jarząbczyk, Emilia Jarząbczyk, Sebastian Topór, Karol Grzybek, Krzysztof Czekaj, Stanisław Kalemba, Maciej Krzysztoforski, Mariusz Grzybek, Andrzej Topa (który udostępnił pomieszczenie w MGOKiS Dobczyce), Marian Ogonowski, Joanna Ścibor, Cecylia Frajtag, Dorota Mistarz, Kinga Gręda, Marek Sosenko, Andrzej Kanadys.
Bardzo serdecznie gratulujemy pomysłu, zaangażowania w prace i mamy nadzieję, że makieta będzie służyć wszystkim w celach edukacyjnych. Planuje się, że docelowo będzie umieszczona w bibliotece w RCOS Regionalne Centrum Oświatowo – Sportowe w Dobczycach.
Fot. Paweł Reszka, Karolina Machnicka
źródlo: Dobczycki Portal Informacyjny