Kuba Fidela, czyli 55 rok rewolucji

31.03.2016 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

W środę, 30 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej mieliśmy zaszczyt gościć panią Annę Dulską, która poprowadziła autorskie spotkanie – slajdowisko pt. „Kuba Fidela, czyli 55 rok rewolucji”.

Pani Anna pochodzi z Krakowa, ukończyła Historię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz Marketing i Zarządzanie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie, od około ośmiu lat mieszka w Hiszpanii, gdzie pisze doktorat. Pani Anna odwiedziła między innymi: Japonię, Egipt, Wyspy Kanaryjskie, a także Włochy, Francję czy Niemcy. Planuje wybrać się także na Islandię.
Podczas spotkania pani Anna opowiadała o swoim trzytygodniowym pobycie na Kubie. Goście, którzy tego dnia przybyli do naszej biblioteki mieli okazję uczestniczyć w ponad godzinnej opowieści, przyozdobionej ogromną ilością ciekawych fotografii. Nie zabrakło dociekliwych pytań, na które autorka spotkania bardzo chętnie odpowiadała.

Dowiedzieliśmy się, że podczas podróży na Kubę trzeba być bardzo ostrożnym – o ile w kwestii bezpieczeństwa raczej nic nam nie grozi to łatwo naciąć się na wysokie opłaty, zupełnie nieprzystające do tych, które obowiązują Kubańczyków. Pani Anna opowiadała, że w jednej z restauracji, razem z mężem zapłacili za taki sam obiad prawie dziesięciokrotnie większą sumę niż towarzysząca im para Kubańczyków… W kraju obowiązują dwie osobne waluty: dla obcokrajowców oraz rodaków. Istnieją także odmienne kolorem rejestracje samochodowe przydzielane zwykłym obywatelom, wojskowym i turystom.

W marcowy wieczór poczuliśmy zapach kubańskich cygar i rumu. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, mogliśmy z „bliska” przyglądać się życiu codziennemu Kubańczyków, ich zwyczajom uwiecznionym na fotografiach. Przekonaliśmy się także jak bardzo skomplikowana jest sytuacja polityczna w tym kraju.

Pani Annie oraz przybyłym na wydarzenie serdecznie dziękujemy!