Kobiety w słowie i muzyce

28.11.2023 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

To był piękny wieczór! Było słowo, muzyka, miła atmosfera i temat kobiecości w centrum.

24 listopada 2023 r. zaproszeni goście oraz Laureaci konkursu „Portret kobiecy” (nie wiedząc, które miejsce otrzymali) przeczytali poezję i prozę w IV aktach – Kobiecość, Dzisiaj, Jutro, Nic dwa razy się nie zdarza. Teksty przeplatały piosenki w wykonaniu Anny Stożek i Marek Cieślaka. Całość rozpoczęła i zwieńczyła twórczość Wisławy Szymborskiej. Dodatkowo swoje dwa utwory zaprezentował Jurek Fedirko (przewodniczący komisji konkursowej).

Później moment, na który wiele osób czekało. Nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu literackiego „Portret kobiecy”, który trwał od 18 września do 21 października 2023 r. Wszystkie prace były dla komisji anonimowe i zakodowane numerycznie i literowo.

Jury w składzie Jurek Fedirko (poeta, polonista i aktor), Dorota Mistarz (bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach) i Grażyna Krzystańska (Nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. Mikołaja Reja) rozpatrywało powierzone teksty w czterech kategoriach : 1) młodzież szkół podstawowych z klas VII i VIII; 2) młodzież szkół średnich; 3) dorośli – poezja; 4) dorośli proza. W dniu 20 listopada 2023 r. jury podjęło następujące decyzje – po rozkodowaniu przez organizatora – przyznało następujące nagrody:

1) młodzież szkół podstawowych z klas VII i VIII

1, 2 i 3 miejsca – nie przyznano

Wyróżnienie: Kamila Piwowarska

2) dorośli – poezja

1 miejsce – Katarzyna Krawiecka i Kazimierz Budyn

2 miejsce – nie przyznano

3 miejsce – Edyta Zając i Marta Grucela

wyróżnienie – Barbara Jamka i Dominika Liszkiewicz

3) dorośli – proza

1 miejsce – Natalia K. Palonek

2 miejsce – Leszek Głuś

3 miejsce – Magdalena Goc

wyróżnienie – Regina Sobik

4) młodzież szkół ponadpodstawowych

1 miejsce – Adrian Domanik

2 miejsce – Emilia Świtała

3 miejsce – Izabela Sromek

wyróżnienie – Julia Wandas

5) grand prix za najlepszy tekst konkursu otrzymał Adrian Domanik

Nagrodzone teksty pojawią się już niebawem na stronie biblioteki: https://biblioteka.dobczyce.pl/projekty/projekt-kobiecy

Nagrody ufundowała Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach, dofinansowano również ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Honorowym patronatem konkurs objął Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Pan Tomasz Suś, który również ufundował nagrodę Grand Prix. Ponadto część nagrodzonych otrzymała upominki od Avon Katarzyna Matoga oraz Kolorowe Smaki.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Cieszymy się, że podzieliliście się z nami Waszą twórczością.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym we wczorajszy wieczór. Dziękujemy Jury za ogrom pracy i niełatwy wybór. Dziękujemy śpiewającym Annie i Markowi oraz czytającym, w tym przedstawicielom Teatru pod Zamkiem w Dobczycach: Katarzyna Matoga i Arkadiusz Koliński. Składamy podziękowania wszystkim, którzy mieli, choć najmniejszy wkład w wydarzenie. Czujcie się docenieni.

…………………………..

Spotkanie „Kobiety w słowie i muzyce” było zwieńczeniem projektu Portret kobiecy, czyli twórcza biblioteka słowa, który realizowaliśmy od marca 2023 r. Autorką i pomysłodawczynią tej inicjatywy jest Małgorzata Molendys. W ramach Portretu kobiecego oprócz konkursu literackiego odbyły się spotkania: Twórcza kobieta (warsztaty ceramiczne z Iwoną Płoskonką), Kobieta z kwiatem ( warsztaty florystyczne z Elżbietą Bogacz), Kobieta w poszukiwaniu swojego stylu i Kobieta z apaszką (warsztaty ze stylistką Justyną Kowalcze), Kobieta z książką (spotkanie autorskie z Edytą Świętek).

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.