KOBIETA NA WOJNIE Oksany Chornej

13.04.2024 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Wczoraj w naszej bibliotece odbyło się otwarcie wystawy fotografii KOBIETA NA WOJNIE Oksany Chornej. Dziekujemy IDIA Towarzystwo Fotograficzne oraz kuratorce Aleksandrze Zapolskiej za wprowadzenie nas w fotograficzny reportaż z frontu.

Fotografie pokazują ukraińskie kobiety – żołnierki, które walczyły pod Awdijewką – miejscu najbardziej intensywnych działań wojennych.

Oksana Chorna (Czorna) pochodzi z Dniepru (Ukraina). Jest doktorem nauk ekonomicznych, profesorem. W okresie od lipca 2015 r. do listopada 2016 r. brała udział w operacji antyterrorystycznej w ramach 28. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej jako kierowca-ratownik karetki pogotowia.

Wraz z początkiem wojny wróciła do Ukrainy z Omanu, gdzie pracowała jako profesor ekonomii na Uniwersytecie MCBS i w marcu 2022 r. zgłosiła się na ochotnika do 57. samodzielnej brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy jako sanitariusz bojowy. Brała udział w bitwach pod Łysychańskiem, operacji ofensywnej na Chersońszczyźnie i obronie Bachmutu.

Aktualnie jest młodszym porucznikiem, fotografem, rzecznikiem prasowym 53. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej Zbrojnych Sił Ukrainy im. Księcia Wołodymyra Monomacha.

W styczniu 2023 roku objęła stanowisko rzecznika prasowego 53. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej ZSU dokumentując i filmując działania bojowe oddziałów brygady na kierunku Awdijiwki.