JESTEM, JESTEM I MAM TALENT

29.11.2022 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

To był wieczór pełen czułości i wrażliwości na drugiego człowieka.

28 listopada w naszej bibliotece odbył się finał projektu JESTEM…BIBLIOTEKA INTEGRUJE CZŁOWIEKA.

Siedząca na krześle kobieta, oraz stojący pod oknem mężczyzna spoglądają w lewo. W zamyśleniu przysłuchują się występom.

Otworzyliśmy wystawę fotografii pt. JESTEM. Paweł Stożek swoim wrażliwym okiem uwiecznił wiele wspaniałych osób. Kurator Jurek Fedirko z wielkim zaangażowaniem opowiedział o głębokim znaczeniu wszystkich fotografii, którym jest JESTEM człowieka, a nie wyłącznie jego niepełnosprawność. Wystawę można podziwiać do początku stycznia 2023.

Mężczyzna z mikrofonem w dłoni i plikiem kartek patrzy w prawą stronę. Zamyślony delikatnie się uśmiecha.

W przestrzeni biblioteki można zobaczyć również ekspozycję twórczości osób niepełnosprawnych pod hasłem JESTEM I MAM TALENT. Warto dostrzec wyjątkowość każdej pracy. Wśród dzieł znalazły się te stworzone przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dobczyc i Myślenic, a także Środowiskowego Domu Samopomocy w Dobczycach. Jest również miejsce na literaturę autorstwa m.in. Magdaleny Klimek, Danuty Drożdż i Marii Jasek. Dodatkowo wiersze tych poetek zostały pięknie odczytane przez panie Palamar Lucynę, Papież Barbarę i Annę Murzyn.

Dwie kobiety i dwóch mężczyzn przedstawia utwór muzyczny. Dwie kobiety po lewej stronie trzymają w dłoni tekturki z tekstem, przystrojone bibułą, oraz mikrofon. Mężczyźni w skupieniu grają na akordeonie i keyboardzie.

Podczas spotkania nie zabrakło muzycznych akcentów w wykonaniu Elżbiety Bogacz, Anny Murzyn oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dobczyc.

Na koniec moment wielkiej wdzięczności i miłych rozmów.

Na pierwszym planie publiczność zwrócona tyłem do obiektywu przygląda się dwójce osób-mężczyźnie i kobiecie, którzy z uśmiechem na ustach dziękują sobie i się obejmują.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt JESTEM…BIBLIOTEKA INTERGRUJE CZŁOWIEKA. Nawet najmniejsza pomoc jest ważna, a obecność i wsparcie dodaje skrzydeł ogromnej liczbie osób. Dobczyce to miasto pełne ludzi, którzy wspólnie chcą zmieniać patrzenie na niepełnosprawność.

JESTEM…BIBLIOTEKA INTEGRUJE CZŁOWIEKA to projekt zainicjowany przez Natalię Piwowarczyk i Małgorzatę Molendys. Ta inicjatywa rozpoczęła się w marcu tego roku. W ramach projektu odbyły się dwie prelekcje zmieniające patrzenie na niepełnosprawność. Pierwsza z nich JESTEM – ZOBACZ MNIE. 7 wspaniałych zaproszonych gości (Elżbieta Bogacz, Maria Jasek, Weronika Góra, Magdalena Klimek, Magdalena Leńczowska, Natalia Piwowarczyk i Rafał Żmuda) opowiedziało o swoim życiu, pasjach, pracy i codziennym życiu. Druga prelekcja JESTEM W PODRÓŻY to spotkanie z Rodziną Państwa Piąstków, którzy opowiedzieli o swojej podróży życia w sensie dosłownym i metaforycznym. Poza tym swoim talentem w warsztatach JESTEM I TWORZĘ podzieliły się Elżbieta Bogacz (prowadząca warsztaty florystyczne) oraz Natalia Piwowarczyk (prowadząca warsztaty rękodzielnicze). Podczas trwania całego projektu na Facebooku biblioteki pojawiały się posty dotyczące literatury poruszającej temat niepełnosprawności. Całość inicjatywy zakończyło dzisiejsze spotkanie JESTEM i JESTEM I MAM TALENT.

Młoda kobieta z uśmiechem spogląda na publiczność przed sobą i wygłasza do mikrofonu swoje przemówienie.

Projekt JESTEM….BIBLIOTEKA INTEGRUJE CZŁOWIEKA dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Powyższy fotoreportaż autorstwa Kingi Piwowarczyk.

Więcej innych zdjęć z wydarzenia znajdziesz tutaj.