I DOBCZYCKIE SPOTKANIE Z POEZJĄ

19.07.2021 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Grupa elegancko ubranych osób siedzi na tle scenografii, jedna z nich trzyma przy twarzy mikrofon.

Na jednym ze spotkań Rada Społeczna przy Miejskiej Bibliotece w Dobczycach, padł pomysł zorganizowania I Dobczyckiego Spotkania z Poezją na dobczyckim zamku, który nadałby temu spotkaniu wyjątkowy klimat, a poezja zyskałaby wyjątkowe miejsce do tego, by można się w nią zasłuchać.

Dzięki współpracy z Zamkiem w Dobczycach za co serdecznie dziękujemy Pani Marii Topie PTTK Oddział Dobczyce i pracownikom zamku udało nam się zaaranżować to wyjątkowe spotkanie.

16 lipca zaprosiliśmy wszystkich znanych nam dobczyckich poetów, by mogli oni osobiście zaprezentować po dwa, trzy wybrane przez siebie utwory. Spotkanie z poezją odbyło się w wyjątkowym miejscu – w sali śp. Władysława Kowalskiego, człowieka, który jest bardzo ważny dla naszej społeczności i rozwoju kultury w naszym regionie.

Na scenie w tym wyjątkowym klimacie prezentowali się kolejno Kazimierz Budyn, Jadwiga Daniek-Salawa, Andrzej Domagalski, Kasia Dominik, Lucyna Dyrcz – Kowalska, Marta Grucela, Beata Rokosz-Szymanek. Wsłuchaliśmy się także w poezję nieobecnych poetów – Kamili Gwoździewicz (wiersze przeczytała córka Pana Władysława Kowalskiego – Pani Barbara Włodarczyk) oraz Wiktor Piwowarski (wiersze przeczytała Bibliotekarka – Dorota Mistarz). Była to okazja do poznania twórczości poetów, ale także poznania biograficznych informacji o nich samych i ich działaniach.

Zorganizowaliśmy to spotkanie by zgromadzić w jednym miejscu osoby, które z odwagą dzielą się słowem i tworzą nie tylko do „szuflady”, ale dzielą się intymną częścią siebie, budując dobro wokół nas. Chcieliśmy im także podziękować za wieloletni wkład w rozwój kultury. Z tej okazji Burmistrz Tomasz Suś – samorządowiec ufundował Dobczyckie Laury Poetyckie, które pięknie wykonała dobczycka artystka Iwonka Ploskonka. Wręczyliśmy je uroczyście naszym poetom. Jak podkreślił w podziękowaniu po spotkaniu obecny na zamku w imieniu Burmistrza Radny Pan Marek Kaczor – To zasłużone wyróżnienia dla niepowtarzalnych, wspaniałych osób jakimi Wy jesteście. Wasza twórczość jest wyjątkowa i prośba z mojej strony, aby ten laur był nie tylko symbolem tego, że wszyscy widzimy i doceniamy to co tworzycie, ale aby jednocześnie działało to jak zachęta, bodziec do dalszych działań i co ważne publikacji swoich utworów.

Oprócz słowa wszyscy licznie obecni mogli posłuchać także muzyki, o którą zadbali: Małgorzata Molendys, Marek Cieślak, Zbigniew Dudzik i Anna Stożek. Tych kilka występów zapierało dech w piersiach i zostało razem z poezją w sercach słuchaczy na długi czas po spotkaniu.

Dziękujemy wszystkim za obecność i w pewnym sensie za hołd dla poezji, bo „„Na tym polega rola poezji: mówić o tym, o czym inni milczą” . Składamy podziękowania władzom miasta na czele z Panem Burmistrzem Tomaszem Susiem za to, że zauważa ludzi kultury i dopinguje naszym inicjatywom – dziękujemy za ufundowanie Dobczyckich Laurów Poetyckich. Dziękujemy gospodarzom dobczyckiego zamku – tu podziękowania dla PTTK Oddział Dobczyce na ręce Pani Marii Topy. Nie bez znaczenia jest ogromna pomoc pracownika MGOKiS Dobczyce – Pana Michała Rozwadowskiego – dziękujemy za współpracę Panu Dyrektorowi Andrzejowi Topie.

Ogromne podziękowania także dla Joanny Talagi za pomoc w przygotowaniu spotkania od strony promocyjnej. Naszą wdzięczność kierujemy także dla Marketu Jan i wydawnictwa Muduko za ufundowanie poczęstunku i drobnych niespodzianek dla laureatów wyróżnienia.

Mamy nadzieję, że również za rok w podobnej formule uda się spotkać na dobczyckim zamku w tej niepowtarzalnej atmosferze. Dziękujemy za relację fotograficzną: KAT Dobczyce – Paweł Stożek