Wykład i odznaczenie dla dra Adama Ruty

08.10.2024 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

W sobotni wieczór odbyło się spotkanie, podczas którego wykład pt.: “Praca społeczna dziś – nadzieją na jutro, na przykładzie postaci Stanisława Pomian-Srzednickiego”, wygłosił dr Adam Ruta, znany nam głównie jako autor książek o Dobczycach, ale też jako bibliolog, prasoznawca oraz nauczyciel akademicki.

Do tematu wprowadził nas kilkunasto-minutowy film o Pierwszym Prezesie Sądu Najwyższego w latach 1917 – 1923. Oprócz licznie przybyłych gości, obecny był również Prezes Fundacji Stanisława Pomian-Srzednickiego – Andrzej Korytkowski, który odznaczył naszego prelegenta medalem z podobizną Stanisława Pomian-Srzednickiego, na awersie którego widnieje napis “Działaj i miej nadzieję!”. Fundatorką Fundacji jest praprawnuczka, Pani Agnieszka Battelli.

Wydarzenie muzycznie uświetnił Przyjaciel Biblioteki – Marek Cieślak, prezentując pieśni Bułata Okudżawy: “Modlitwę”, “Pożegnanie z Polską” i “Pieśń Gruzińską”.

Prezes Fundacji podarował do zbiorów biblioteki 3-tomowe pamiętniki Stanisława Pomian-Srzednickiego pt.: „Moje wspomnienia”, „Stanisław Pomian-Srzednicki. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, prawnik, społecznik, filantrop, patriota – w dokumentach”, oraz płyty z nagraniami „Pytasz mnie czy cię kocham…” Agnieszki Battelli oraz dwa tomiki wierszy – bez tytułu.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem burmistrza @Gmina i Miasto DobczyceTomasz Suś
Cieszy nas fakt, że tak doniosłe wydarzenie odbyło się w naszej Filii w Stadnikach.

Dziękujemy Sponsorom: Piekarnia i Cukiernia “Złoty Kłos” a także Państwu Halinie i Maciejowi Hyży, z Winnicy w Stadnikach, dzięki którym mogliśmy ugościć przybyłych na to wydarzenie.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu.