Wykład o Stanisławie Pomian-Srzednickim

20.09.2024 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Filia MBP Dobczyce w Stadnikach. Dom Ludowy zaprasza na wykład pt. „Praca społeczna dziś – nadzieją na jutro, na przykładzie postaci Stanisława Pomian-Srzednickiego”, który wygłosi dr Adam Ruta. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Gmina i Miasto DobczyceTomasz Suś.
Spotkanie odbędzie się 5 października 2024 roku (w sobotę) o godz. 17.00 w Filii MBP w Stadnikach – w Domu Ludowym (Stadniki 145).
Organizatorami spotkania są: Fundacja Imienia Stanisława Pomian – Srzednickiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach.
Stanisław Srzednicki herbu Pomian, ur. 8 maja 1840 r. w Brańszczyku, zm. 16 marca 1925 r. w Piotrkowie Trybunalskim, prawnik i wieloletni sędzia, pierwszy Prezes Sądu Najwyższego w odrodzonej po zaborach Polsce (1917–1922). Stanisław Srzednicki był jednym z niewielu Polaków, którzy zajmowali tak wysokie stanowiska w sądownictwie rosyjskim na terytorium byłego Królestwa Polskiego i jedynym wiceprezesem sądu, który piastował swój urząd do I wojny światowej. Trzeba podkreślić wielki patriotyzm Srzednickiego, który wielokrotnie odmawiał awansu w strukturach sądowniczych, który wiązałby się z przeniesieniem w głąb Rosji.

Społecznik

• honorowy prezes Rady Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan w Piotrkowie Trybunalskim,

• honorowy prezes zarządu Piotrkowskiego Stowarzyszenia Prawników,

• honorowy członek Towarzystwa Robotników Chrześcijańskich,

• honorowy członek Stowarzyszenia Samopomocy Rzemieślników i Handlujących.

Dzięki jego uporowi i wytrwałości doszło do wybudowania siedziby Towarzystwa Dobroczynności w Piotrkowie, gdzie znalazły miejsce:

• kancelaria Rady,

• zakład rodziny Adeli dla dziewcząt,

• zakład wychowawczy dla chłopców,

• ochrona nr 2,

• książnica z bezpłatną czytelnią,

• tania kuchnia,

• dom pracy,

• szwalnie

• zakład czapniczo-krawiecki,

• duża sala ze sceną i przyborami teatralnymi.

Związki z Małopolską – był inicjatorem i jednym z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Ojcowa.
Pozostawił po sobie rękopiśmienne pamiętniki zatytułowane „Moje wspomnienia”, niezwykłe świadectwo epoki i obyczajów II połowy XIX stulecia, w tym przeżyć z czasów Powstania Styczniowego. Pamiętniki zostały wydane drukiem staraniem Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego w Łodzi w 2018 roku. Srzednicki był postacią wybitną, w czasach PRL-u zapomnianą, a nawet celowo pomijaną. Dzięki Fundacji podejmowane są działania mające na celu przywrócenie pamięci o tym nietuzinkowym Polaku, m.in. odsłonięto popiersie Stanisława Pomian-Srzednickiego przed wejściem do budynku Sądu Najwyższego.