To były wielkie emocje szczególnie dla uczestników, którzy przed publicznością opowiedzieli o swoich radioodbiornikach, które konstruowali od listopada. Była radość, było wzruszenie i był wreszcie wielki podziw ze strony oglądających wystawę. W poniedziałek 20 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach odbył się finał projektu „Od radia do ipoda”. Projekt realizowany był przez bibliotekę w ramach ogólnopolskiego konkursu „Seniorzy w akcji” do którego przystąpił wspólnie dyrektor biblioteki Paweł Piwowarczyk i dr inż. Ryszard Dulski.
Galeria na facebooku
Video relacja Myślenice ITV
Od 8 listopada 204 r. 28 uczestników w wieku od 5 do ponad 70 lat spotykało się na warsztatach prowadzonych przez pana Ryszarda Dulskiego. W zajęciach bardzo pomagał pan Edward Ścibor, który służył swoją fachową wiedzą. Międzypokoleniowa grupa konstruowała własne odbiorniki, lutowała, łączyła kondensatory, oporniki. Ważnym momentem warsztatów było konstruowanie własnej obudowy radioodbiorników. Tutaj ilu uczestników, tyle pojawiało się pomysłów na obudowę – od rury PCV po zabytkową skrzynię, sterowany samochód, pozytywkę czy też obraz. Swoje radioodbiorniki uczestnicy zaprezentowali podczas wernisażu, a teraz przez co najmniej miesiąc będzie je można oglądać w siedzibie biblioteki przy ul. Szkolnej 43 w Dobczycach. Oprócz radioodbiorników (każdy z nich odbiera fale radiowe) powstała specjalna publikacja, która opowiada o projekcie. Na 40 stronach każdy uczestnik opowiada o swoim pomyśle na radio i o przeżyciach związanych z projektem, pamiątkowy album wypełniają liczne zdjęcia.
Co najmniej do połowy maja można zwiedzać wystawę w bibliotece, przy każdym radioodbiorników zwiedzający odnajdą krótką informację o konstruktorzy i wykonanym przez niego urządzeniu. Serdecznie zapraszamy grupy zorganizowane i indywidualnie.
Finał projektu związany był także z wyborem najoryginajniejszych radioodbiorników. Arcytrudnego wyboru dokonało jury w składzie: Anka Stożek, Mariusz Grzybek, Wiola Wyroba i Angelika Olszowska.
Wyróżnienia w konkursie projektowym „Od radia do iPoda” przyznano:
Jacek Rapacz: za wielofunkcyjność, oryginalność, pomysłowość i estetykę wykonania
Leszek Kośmider: za połączenie projektu z biblioteką, za dowcipny, kreatywny pomysł(książka), za nowatorstwo i funkcjonalność, za różnorodność rozwiązań
Kamila Ogonowska: za pomysłowość, poglądowość i walory edukacyjne
Rodzina Salawów: za pomysłowość, oryginalność, funkcjonalność i za recykling
Justyna Głąb: za pomysłowość, oryginalność, funkcjonalność
Tomasz Słowik: za pomysłowe połączenie tendencji z nowoczesnością, za funkcjonalność, oryginalność
Szymon Bajer: za estetykę wykonania, determinację, perfekcyjne opanowanie techniki montażu
Maciej Baczyński: za samodzielność wykonania
Oprócz tego po wernisażu odbyło się głosowanie publiczności – nagrodę przyznano urządzeniom Jacka Rapacza i Kamili Ogonowskiej.
A tak o projekcje opowiada dr inż. Ryszard Dulski, który wspólnie z dyrektorem biblioteki Pawłem Piwowarczykiem był jego animatorem: – Ilekroć krytycznie wypowiadamy się na temat młodzieży – tylekroć warto zadać sobie pytanie o zasadność takich opinii. Bowiem ten właśnie projekt ukazał, że wystarczy stosunkowo niskim nakładem środków stworzyć warunki, w których ta właśnie młodzież chętna jest do podejmowania działań, w których ukazuje się ich kreatywność i entuzjazm, zaangażowanie – a więc te wszystkie cechy, których brak tak niesprawiedliwe im zarzucamy. W naszym projekcie niebagatelną rolę odegrali seniorzy, rodzice , dziadkowie i ci wszyscy, którzy swoimi młodzieńczymi resentymentami dzielili się swoimi pasjami i doświadczeniem z młodymi uczestnikami naszych spotkań.
Zasadniczym efektem naszych działań była satysfakcja uczestników z osiągniętych rezultatów, z pokonanych trudności, która oby przełożyła się na dalsze ich losy – tj. świadomość nierozerwalnego związku pomiędzy pomiędzy osiągniętymi efektami a włożoną pracą i zaangażowaniem w jej wykonanie. Dla wszystkich pozostałych nie uczestniczących w tych spotkaniach a mogących mieć wpływ na sposób kształtowania zainteresowań młodzieży, rozbudzanie ich pasji – niech będzie przykładem, jak niewiele potrzeba, by cel ten osiągnąć z pożytkiem dla nas wszystkich,.
Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.