ZOSTAŃ SUPER CZYTELNIKIEM

Odbiór nagród

Super Czytelnicy! Na te wieści czekacie już od dawna. Nagrody za wasz trud i zaangażowanie - przygotowane! W tym roku rozdanie odbywa się w inny sposób. Nagrody będzie można otrzymać w szkołach podczas zakończenia roku szkolnego oraz w naszej bibliotece. Szczegółowy wykaz zobaczysz tutaj oraz na naszym Facebooku.

Akcja przedłużona do 29 maja

Wydłużamy akcję do 29 maja, czyli o czas jaki został odebrany uczestnikom z powodu epidemii. Macie jeszcze 2 tygodnie na uzbieranie brakujących naklejek (można uzyskać 2 naklejki). W tym czasie można uzupełnić również akcję o zadanie specjalne - pytajcie o nie w bibliotece. Wypełnione naklejkami karty składamy w bibliotece w Dobczycach przy ul. Szkolnej 43. Jeżeli macie wątpliwości pytajcie  bibliotekarzy.

12. Pomnik Niepodległości Polski w Kędzierzynce

Pomnik Niepodległości Polski znajduje się przy drodze koło starej szkoły w Kędzierzynce. W jego postumencie wmurowano specjalny dokument rozpoczynający w uroczysty sposób budowę. Pomnik zbudowano w roku 1928 r. z funduszy Koła Młodzieży i składek mieszkańców. Był on wyrazem rozwijającej się kultury i patriotyzmu ku czci 10-lecia Niepodległości Polski. Został wykonany przez Jakuba Zabdyra, ludowego artystę ze Stadnik.

11. Kapliczka Męki Pańskiej w Stojowicach

Kapliczka pochodzi z 1624 roku i przedstawia płaskorzeźby czterech scen z Męki Pańskiej. Kapliczka znajdowała się na terenie parku przed dworem. Wraz z upływem czasu uległa zniszczeniu, jednak w 2010 została przeniesiona z prywatnej posesji i poddana renowacji.  Na starym miejscu, w którym stała pozostał kamienny fundament.  Ciekawostką jest fakt, iż kolumna pochodzi z dworu w Gaiku,  który znajdował się na terenie obecnie zalanym przez Jezioro Dobczyckie. Kapliczka umieszczona jest obok kaplicy w Stojowicach.

10. Dwór Sieraków

Budowę dworu rozpoczęto w 1850 roku – to naprawdę bardzo dawno!  Pierwszy dwór w tym miejscu powstał w 1412 roku i należał do Mikołaja Sierakowskiego, właściciela Dziekanowic i Sierakowa. W czasie swojej historii dwór należał do wielu znanych rodów szlacheckich. Generalną przebudowę i rozbudowę budynku w jego obecnej formie przeprowadził prawdopodobnie Jan Przychocki. Wokół zabudowania rozciąga się piękny i duży park, pełen różnorodnych gatunków drzew i krzewów.

9. Kurhany całopalne w Kornatce

Kurhany! Bardzo trudne słowo. Czym są? Wczesnośredniowieczne cmentarzysko ciałopalne na pierwszy rzut oka nie wydaje się być czymś niezwykłym, wygląda jak skupisko niewielkich kopczyków, które ciężko zauważyć. Znajduje się ono w lesie w Kornatce w przysiółku Burletka. Na niewielkiej polance oraz wśród przyległych krzewów i lasów znajdowało się około 20 kopców – kurhanów, z których tylko kilka zostało zachowanych. Cmentarzysko pochodzi z około VII – IX wieku. Z ilości kopców można wnioskować, że służyło ono osadzie, liczącej kilkunastu mieszkańców. Podobno w niektórych przypadkach zmarłego wyposażano w jadło i napoje, umieszczane w glinianych naczyniach…

8. Wyższe Seminarium Misyjne w Stadnikach

Klerycy sercańscy po raz pierwszy pojawili się w Stadnikach na wakacjach w roku 1940. Na stałe Sercanie przybyli do Stadnik 22 maja 1944 roku, przenosząc się z Krakowa-Płaszowa. Była to ośmioosobowa grupa nowicjuszy wraz z Mistrzem Nowicjatu ks. Władysławem Majką i br. Paschalisem Świdrem – kucharzem. Stadniki stały się ich miejscem pobytu, głównie przez fakt, że musieli oni opuścić dom macierzysty w Krakowie w związku z częściowym jego zajęciem przez Niemców.  W roku 1951 utworzono w Stadnikach niezależną parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stadnikach.

6. Mury miejskie - szósta naklejka

Mury Starego Miasta pochodzą z XIV i XV wieku. Do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie fragmenty murów obronnych, bramy wjazdowej i baszt, jednak stanowią one unikalne dziedzictwo kulturowe w skali regionu i kraju. Zbudowano je prawdopodobnie w okresie panowania. Władysława Łokietka. Mury, podobnie jak Zamek, pełniły w Dobczycach funkcję obronną – to one miały strzec miasta przed nieprzyjaciółmi, zapewniając mieszkańcom bezpieczeństwo. Obecnie mają około 700 metrów długości oraz 1,5 metra grubości! W przyszłości planowana jest ich dalsza rekonstrukcja.

 

7. Jezioro Dobczyckie - siódma naklejka

W roku 1970 postanowiono zbudować w Dobczycach zaporę, w związku z czym pobliski teren zalano wodą – tak powstało Jezioro Dobczyckie, które obecnie zaopatruje m.in. Kraków w wodę pitną. Jego wypełnienie zostało poprzedzone wycięciem lasów (około 70 ha!) oraz przeniesieniem miejscowości i obiektów - dróg, cmentarza, szkół i różnych zakładów.  Wielu mieszkańców naszej gminy pamięta i wspomina czas, spędzany na terenach zalanych wodą.  Budowa zapory rozwiązała przede wszystkim problem powodzi spowodowanych wylewami rzeki Raby, a samo jezioro stworzyło dogodne warunki dla różnych gatunków ptaków: (m.in. czapla siwa, mewa śmieszka, mewa pospolita, łabędź niemy) i wielu innych zwierząt żyjących nad brzegiem wody oraz pod jej powierzchnią.

5. Kościół w Dziekanowicach - piąta naklejka

Zabytkowy kościół w Dziekanowicach to budynek z długą historią - Powstawał przez wieki! Jego najstarsza część mogła powstać już w X wieku! Jeśli chcielibyśmy poznać zagadkową historię kościoła musielibyśmy dokonać prac archeologicznych.Niestety, nigdy nie przeprowadzono takich działań z obawy przed uszkodzeniem zabytku. W parafii znajduje się Cudowny Obraz Matki Bożej Dziekanowskiej.

Jesteś tutaj: Strona główna Zostań Super Czytelnikiem